PennEnvironment announces local endorsements for Pennsylvania State Legislature and Congress

Endorsements inform voters of top environmental champions for Election Day 2020
For Immediate Release

PHILADELPHIA -- As Pennsylvania voters eagerly await their vote-by-mail ballots, PennEnvironment announced its endorsements of state and federal level environmental champions for Election Day 2020. This list spotlights the candidates with the best environmental records and plans who are running for the state House,  state Senate,  Attorney General of Pennsylvania, and Congress.

“With unprecedented heat in our state this summer, wildfires burning out of control out west and the Gulf Coast getting battered by hurricane after hurricane, it’s never been more important to support legislators who will fight for urgently needed climate policy and other environmental protections in Harrisburg," stated Ashleigh Deemer, Deputy Director of PennEnvironment. "In the face of ongoing pressure from polluters, their lobbyists and their political allies in the halls of the state capitol, these candidates will stand up for clean air, clean water, climate solutions, and protect our great outdoors." 

PennEnvironment is endorsing the following candidates:

Incumbents are italicized.

Statewide Endorsement: Attorney General Josh Shapiro

Congressional Endorsements: 

  • Madeleine Dean for Congress (District 4)

  • Mary Gay Scanlon for Congress (District 5)

  • Chrissy Houlahan for Congress (District 6)

  • Susan Wild for Congress (District 7)

  • Matt Cartwright for Congress (District 8)

  • Eugene DePasquale for Congress (District 10)

Allegheny County Endorsements:

  • Emily Kinkead for State Representative (District 20, Pittsburgh)

  • Sara Innamorato for State Representative (District 21, Pittsburgh)

  • Ed Gainey for State Representative (District 34, Pittsburgh)

  • Emily Skopov for State Representative (District 28, McCandless)

  • Lissa Geiger Shulman for State Representative (District 30, Hampton Twp)

  • Summer Lee for State Representative (District 34, Braddock)

  • Jessica Benham for State Representative (District 36, Pittsburgh)

  • Sharon Guidi for State Representative (District 40, Peters Twp)

  • Michele Knoll for State Representative (District 44, Moon Twp)

  • Jay Costa for State Senate (District 43, Pittsburgh)

Philadelphia County Endorsements: 

  • Mary Isaacson for State Representative (District 175, Philadelphia)

  • Malcolm Kenyatta for State Representative (District 181, Philadelphia)

  • Brian Sims for State Representative (District 182, Philadelphia)

  • Elizabeth Fiedler for State Representative (District 184, Philadelphia)

  • Rick Krajewski for State Representative (District 188, Philadelphia)

  • Chris Rabb for State Representative (District 200, Philadelphia)

  • Jared Solomon for State Representative (District 202, Philadelphia)

  • Nikil Saval for State Senator (District 1, Philadelphia)

Erie County Endorsement: 

  • Julie Slomski for State Senator  (District 49, Erie)  

Bucks County Endorsements: 

  • Marlene Katz for State Representative (District 29, Buckingham)

  • Perry Warren for State Representative (District 31, Newtown)

  • Wendy Ullman for State Representative (District 143, Doylestown)

  • Gary Spillane for State Representative (District 144, Chalfont)

Chester County Endorsements: 

  • Danielle Friel Otten for State Representative (District 155, Exton)

  • Diane Herrin for State Representative (District 156, West Chester)

  • Melissa Shusterman for State Representative (District 157, Schuylkill Twp)

  • Christina Sappey for State Representative (District 158, Kennett Square)

  • Anton Andrew for State Representative (District 160, Chadds Ford)

  • Kristine Howard for State Representative (District 167- Malvern)

  • Carolyn Comitta for State Senator  (District 19, Downingtown)

Delaware County Endorsements: 

  • Leanne Krueger for State Representative (District 161, Folsom)

  • Mike Zabel for State Representative (District 163, Drexel Hill)

  • Jennifer O’Mara for State Representative (District 165, Springfield)

  • Amanda Cappelletti for State Senator  (District 17, King of Prussia)

Montgomery County Endorsements: 

  • Liz Hanbidge for State Representative (District 61, Blue Bell)

  • Matt Bradford for State Representative (District 70, Norristown)

  • Joe Ciresi for State Representative (District 146- Royersford)

  • Mary Jo Daley for State Representative (District 148, Conshohocken)

  • Tim Briggs for State Representative (District 149, King of Prussia)

  • Joe Webster for State Representative (District 150, Collegeville)

  • Ben Sanchez for State Representative (District 153, Abington)

  • Napoleon Nelson for State Representative (District 154, Glenside)

Northampton County Endorsements: 

  • Steve Samuelson for State Representative (District 135, Bethlehem)

  • Bob Freeman for State Representative (District 136, Easton)

  • Tara Zrinski for State Representative (District 138, Bethlehem)

Dauphin County Endorsements: 

  • Brittney Rodas for State Representative (District 105, West Hanover Twp)

  • George Scott for State Senate (District 15- Harrisburg)

Lancaster County Endorsement:

  • Janet Diaz for State Senate (District 13- Lancaster)

“It's clear we can't hold our breath for strong environmental action to come out of Washington, D.C. That makes it more crucial for us to elect local green champs to send to Harrisburg  to pass policies to protect our planet now and for future generations.” stated David Masur, Executive Director of PennEnvironment. 

“Pennsylvanians want and need leaders who will lead the transition to 100% renewable energy, work to solve climate change, stand up to the frackers and their lobbyists, and protect Pennsylvania’s great outdoors.”

PennEnvironment is informing its members and the general public about the candidates’ positions and views, and is urging voters to support the endorsed candidates on the November 3rd ballot -- whether they vote by mail or in person.